11/19 Classwork & Homework
Wednesday, November 19, 2014

Lessons-Part 1:   Answer the following:

     1) If the price of a donut is $0.39, and "n" stands for the number of donuts a customer is buying, what would be the total Cost for purchasing donuts where...
           a) ...n = 5 ?         _____
           b) ...n = 10 ?       _____
           c) ...n = 12 ?       _____
           d) ...n = 48 ?       _____
           e) ...n = 100 ?     _____
   2)  Write an equation that would calculate the total Cost "C" of purchasing "n" donuts.      ______________________

Classwork:   

  • Periods 1, 6, & 7: C&S Problem 3.3 (pg.36)
  • Periods 4:  discussed C&S Problem 3.2 (pg.35)

Turned-in:   nothing

Homework:   

  • Periods 1, 6 & 7:  Complete C&S Problem 3.3 (pg.36) -ALL PARTS,  if not finished in class today
  • Period 4:  Complete C&S Problem 3.2 (pg.35) -ALL PARTS,   if not finished in class today

Notes: